Badania i diagnoza: Endoskop

diagnozie.Pacjenci przyjmowani na badanie kolonoskopijne w przychodniachWskazaniem do wykonania badania kolonoskopijnego jest głęboka anemia u kobiet, krwawienia z odbytu lub podejrzenie występowania guzków w jelitach. Przygotowan

Badania i diagnoza: Endoskop Badania endoskopem na przykład zwykle nie zaliczają się do rzeczy przyjemnych, jednak są najlepszą drogą do diagnozy poważnych problemów z układem pokarmowym. Wpis o endoskopii i diagnozie.

Pacjenci przyjmowani na badanie kolonoskopijne w przychodniach

Wskazaniem do wykonania badania kolonoskopijnego jest głęboka anemia u kobiet, krwawienia z odbytu lub podejrzenie występowania guzków w jelitach. Przygotowanie do kolonoskopii polega na pozostawaniu na czczo oraz unikaniu ciężkostrawnych potraw w przeddzień tego badania.

Z uwagi na to, że badanie kolonoskopijne jest jednym z poważniejszych badań nie wszyscy pacjenci mogą mieć takie badanie wykonywane w przychodniach. Lekarze boją się wykonywania kolonoskopii w przychodni u osób starszych oraz dzieci z uwagi na to, że mogą one bardzo emocjonalnie podejść do takiego badania. Wprawdzie przed wykonaniem kolonoskopii podawane jest znieczulenie, jednak niektóre osoby na tyle boją się tego badania, że chcą dostać jeszcze lek na uspokojenie.


Dbanie o nasz układ pokarmowy

Dbanie o swój układ pokarmowy wcale nie jest takie trudne. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, w tym zdrowego odżywiania.

Przede wszystkim należy jeść śniadanie, jeżeli oczywiście nie ma przeciw wskazań, powinno być syte. Zaleca się ograniczenie picia kawy i mocnej herbaty, zwłaszcza na pusty żołądek, ponieważ kofeina może powodować spore podrażnienia błony śluzowej żołądka. Oczywiście zaleca się też picie napojów alkoholowych z umiarem. No i kolejną podstawą jest bogata i zróżnicowana dieta.


Cytat z Wikipedii o endoskopii i jej historii

Już w czasach starożytnych ówcześni lekarze starali się zaglądać do dostępnych wzrokowi ludzkiemu obszarów ciała. Należą do nich jama ustna i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt (w pismach Hipokratesa znajdują się opisy anoskopii ? oglądanie odbytu jak i operacji w tym rejonie wykonywanych pod kontrola anoskopów). Źródłem światła było światło słoneczne odbite od lustra. Współczesną pochodną owych technik jest lusterko czołowe laryngologa.

Pierwsze urządzenia celowo wykonane w celu endoskopii powstały w początkach XIX w. Filip Bozzini (1773-1809) we Frankfurcie wykorzystał światło lampy gazowej w celu oświetlenia badanych endoskopem narządów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia



© 2019 http://lidernet.waw.pl/