Warto wiedzieć
Frezarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych takich jak rowki, gwinty, koła zębate. Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce jest frez. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywa się frezowaniem.
Frezarki mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną frezarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM.
Najczęściej stosowane frezarki:
pionowe
poziome
uniwersalne
do drewna
do kół zębatych
do gwintów
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Frezarka
Sposób na znalezienie oszczędności w firmie produkcyjnej
Gołym okiem widać, że nasz współczesny świat rozwija się w niesamowitym tempie, co widoczne jest absolutnie we wszystkich istniejących sektorach gospodarki. Przede wszystkim, nasze życie codzienne zrewolucjonizowało pojawienie się technologii komputerowej wykorzystywanej obecnie w niezliczonych procesach. Jeśli spojrzymy na branżę produkcyjną, stale rozwijającą się we wszystkich krajach na świecie, to zauważymy tam coraz częstsze stosowanie obrabiarek CNC, które przynoszą niezliczone korzyści całej organizacji. Frezarki do aluminium są obecnie zupełnie inne, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Sterowanie nimi jest znacznie efektywniejsze, co przynosi liczne oszczędności. Wystarczy wprowadzić na wejściu komputerowy model 3D, a następnie sterować obrabiarką za pomocą przycisków.
Modelowanie 3D - zbiór porad
Zaczynając pracę z obrabiarkami CNC, musimy przede wszystkim zadbać o to, by nasz model dało się na nich wykonać. Ponadto, aby sposób jego wykonania był jak najbardziej efektywny - jak o to zadbać?
Trzeba zacząć od pomysłu - model nie może być awykonalny przez głowicą pracującą nad nim z zewnątrz - nie może mieć skomplikowanego wnętrza, niedostępnego dla frezarki. Jeśli takie są wymagania projektowe, to trzeba element rozdzielić na dwa.
Do tego dochodzi optymalizacja, musimy sprawić aby jak najmniej materiału uległo straceniu (zestruganiu) podczas obróbki. Jeżeli część ma powstać w wielu egzemplarzach, możliwe że lepiej będzie ją powielić i sztucznie połączyć, aby w pełni wykorzystać objętość metalowego bloku w którym frezujemy.