Nawadnianie ogrodów z nowymi okazami

domu. Jeżeli to modernistyczna bryła, to ogród powinien być w miarę wierny tej dominancie. Ale równie dobrze sprawdzi się, na przykład ogród japoński, którego harmonijność i prostota ładnie wtopią się w niewyróżniający się formą

Nawadnianie ogrodów z nowymi okazami systemy nawadniania

Aranżacja ogrodów

Istnieje wiele stylów projektowania ogrodów. Ciężko powiedzieć, który z nich jest obecnie najpopularniejszy - wiele zależy również od tego, jaki jest styl naszego domu. Jeżeli to modernistyczna bryła, to ogród powinien być w miarę wierny tej dominancie. Ale równie dobrze sprawdzi się, na przykład ogród japoński, którego harmonijność i prostota ładnie wtopią się w niewyróżniający się formą architektoniczną budynek. Z innej strony patrząc.

Aranżowanie przestrzeni jest bardzo fascynującym zagadnieniem. A czym jest projektowanie ogrodu, jeśli nie tym właśnie? Zależy nam na tym, aby nasz ogród był nie tylko piękny, ale także praktyczny w użytkowaniu - zasadniczo nikt z nas nie ma wystarczającej ilości czasu na to, by traktować ogrodnictwo jako hobby. Dobrze jest jeżeli wiemy przynajmniej w zarysie czego chcemy. Ale realizacją może się zająć architekt krajobrazu. W tym temacie dodam jeszcze jedno.

Temat jest całkiem ciekawy. Inwestując w nasz ogród, w zasadzie dbamy o swój komfort - dobrze zaaranżowany będzie wspaniałym miejscem do relaksu - nie tylko biernego, ale także wśród przyjaciół przy zorganizowanym przez nas garden party. Piękny ogród to nie wszystko - tak naprawdę funkcji ogrodu jest znacznie więcej. Oczywiście, jeżeli nie dysponujemy dużym obszarem, trudniej będzie nam wszystko dobrze zaaranżować. Ale zdecydowanie warto się postarać! Natomiast z innej strony na to patrząc.


Trochę teorii - nawadnianie

Irygacja (nawadnianie, system irygacyjny) ? jeden z systemów melioracji polegający na dostarczaniu wody do gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych.

Stosowana od starożytności (starożytny Egipt, Mezopotamia, starożytny Iran, Indie, Sri Lanka, Chiny, Peru). Wielowiekowy rozwój rolnictwa nawadnianego doprowadził do wykształcenia się odmiennych systemów nawadniania. Różnią się one od siebie czynnościami nieznanymi innym systemom rolnictwa: sposobami poboru wód i ich doprowadzenia na miejsce przeznaczenia (na pole uprawne), sposobami rozprowadzania wód po polu, sposobami podnoszenia wód (gdy ich poziom jest niższy niż poziom pola, wyrównywaniem lub niwelacją poziomu pól, jeśli są one nierówne oraz ewentualnie sposobem odprowadzenia nadmiaru wód).

Źródłem wody mogą być zbiorniki wodne naturalne i sztuczne, wody powodziowe, rzeki, kanały, studnie i ścieki. Budowa i eksploatacja urządzeń nawadniających jest kosztowna, dlatego opłacają się one tylko w produkcji intensywnej. Niekiedy z wodą wprowadza się również składniki pokarmowe roślin, gdy wykorzystuje się ścieki lub dodaje nawóz do wody deszczowanej. Przy deszczowaniu roślin następuje zmywanie licznych szkodników, takich jak mszyce, przędziorki, pchełki. Stopień tego zmywania zależy od gatunku rośliny ? najsilniejsze jest na bobiku, kapuście i burakach, znacznie słabsze na ziemniakach, lucernie i koniczynie. Nawadnianie może mieć także skutki ujemne, jeżeli wykonuje się je zbyt często, zbyt intensywnie (niszczenie struktury gleby podczas deszczowania) lub dawki polewowe są zbyt duże. Ilość wody, która powinna być dostarczona w ciągu okresu wegetacyjnego, zależy od potrzeb wodnych roślin, planowanego plonu, ilości opadów i stanu uwilgotnienia gleby, a także od systemu nawadniania; wynosi ona od kilku do kilkunastu tys. m?/ha. Jednorazowe dostarczenie takiej ilości wody przekraczałoby maksymalną pojemność wodną czynnej warstwy gleby, dlatego normę dzieli się na dawki polewowe i dostarcza je w odpowiednich odstępach czasu, stosownie do potrzeb roślin. Nieodpowiednie nawadnianie może spowodować nadmierne uwilgotnienie gleby, a nawet doprowadzić do zabagnienia. Ujemną konsekwencją nawadniania jest zubożenie naturalnych zbiorników wody, wymywania składników pokarmowych (ługowanie) i zagrożenie chorobami przenoszonymi razem z wodą lub ściekami i skażenie gleb wodami niedostatecznie czystymi.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Irygacja_(rolnictwo)


Jak mieć piękny trawnik?

Przed przejściem do szczegółowego rozplanowania ogrodu, warto się zastanowić nad podstawą - czyli trawnikiem.

Pomijając tutaj kwestie dotyczące gatunków trawy ( a jest tego trochę), głównie należy podjąć decyzję - trawa z rolki, czy tradycyjny siew? Wcale nie jest łatwo podjąć decyzję. Prawdopodobnie najwięcej zależy od tego, czy jesteśmy dość cierpliwi, by poczekać na to, aż rośliny wykiełkują z nasion, czy też chcemy od razu cieszyć się gotowym trawnikiem. Drugą bardzo ważną sprawą jest koszt - darń jest dość sporym wydatkiem, ponieważ wiąże się nie tylko z kosztem wynikającym z zakupu rolek - mają one specyficzne wymagania i zanim zostaną rozwinięte, trzeba odpowiednio przygotować glebę, używając specjalnych nawozów. Jest to bardzo pracochłonne, dlatego firmy ogrodnicze mają taką usługę w swoim cenniku wyszczególnioną osobno. Jeżeli liczymy na to, że przy zakupie trawy z rolki, ktoś ją nam gratis "zainstaluje", to możemy się przeliczyć. Przy ustalaniu budżetu na ogród, warto wziąć takie rzeczy pod uwagę.



© 2019 http://lidernet.waw.pl/