
Definicja Tachimetru
Instrument ten był wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr
Czynności geodezyjne
Geodeta wykonuje szereg prac obliczeniowo-pomiarowych, a efektem jego pracy jest zazwyczaj mapka przedstawiająca dany teren wraz z jego zabudowaniem. Większość geodetów wykonuje prace pomiarowe oraz tworzenia mapek, jednak raca ta wymaga zdania odpowiedniego egzaminu i posiadanie pewnych uprawnień.
Geodeci zajmują się również inwentaryzacją nieruchomości oraz tyczeniem budynków po zakończonej budowie, co jest konieczne do zakończenia procesu budowy oraz przyznania budynkowi odpowiedniego numeru oraz pozwolenia na użytkowanie. Bez geodetów nie można byłoby zbudować, przebudować, podzielić czy zniszczyć żadnej nieruchomości.
W pracy geodety nie chodzi tylko o mapki
Geodezja to nie tylko mapki i prezentacje graficzne pomiarów terenowych- jak mogłoby się wydawać. Geodeci wykonują również sporo tzw. papierkowej roboty. Głównie chodzi tutaj o dokumenty dotyczące rozgraniczania działek, czy inwentaryzacje różnego typu.
Zadania geodety nie ograniczają się więc jedynie do interpretacji i nanoszenia poprawek na mapki. Co wyjaśnia powód dla którego geodeci są dobrze obeznani w prawie dot. działek i inwentarza. Bez tej wiedzy nie mogliby sprawować swojej funkcji w należyty sposób.