Ścieżki i dróżki w ogrodzie

kostkiKostka brukowa produkowana jest z odpowiedniej mieszanki różnych kruszyw. Przy jej produkcji używa się mieszankę betonową z różnymi substancjami uszlachetniającymi lub nadającymi odpowiedni kolor mieszance. Później mieszanka

Ścieżki i dróżki w ogrodzie usługi brukarskie Śląsk
Ogród koło domu nie może się obyć bez dróżki do drzwi, a cóż innego lepiej nadaje się na drogę, niż kostka brukowa? Warto zadbać o , by kostka była właściwie wyłożona.

Produkcja kostki

Kostka brukowa produkowana jest z odpowiedniej mieszanki różnych kruszyw. Przy jej produkcji używa się mieszankę betonową z różnymi substancjami uszlachetniającymi lub nadającymi odpowiedni kolor mieszance. Później mieszanka jest przelewana do form w wibroprasach, aby kostka odpowiednio się uformowała. prasy gwarantują też zbitą i zwartą konstrukcję i większą wytrzymałość gotowego produktu.

Sama kostka może przyjąć wiele różnych kształtów oraz kolorów. Przez szary, biały, czerwony, niebieski, aż po czarny. Mogą być kwadratowe, prostokątne, falowane, frezowanie i ścinane pod katem, aby ułatwić odpływ wody.


Fugi dla kostki i betonu

Zazwyczaj przestrzenie pomiędzy danymi kostkami brukowymi wypełnia się piaskiem. jednak ma to swoje wady, ponieważ te piaskowe fugi lubią porastać roślinnością, oraz mogą być wypłukiwane przez deszcz. Problem jest również przy kostce na dużym spadzie, gdzie piasek wypłukany ze szczelin między kostką dostaje się do rynien i odpływów, skutecznie je zatykając.

Dlatego opracowano specjalne preparaty do fugowania kostek brukowych i płyt betonowych. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć wielu problemów, które występują przy piaskowej fudze. Fuga dla kostki jest elastyczna i odporna na warunki atmosferyczne. Krótko mówiąc, jeżeli zamierzasz położyć kostkę przemyśl kwestie zainwestowania w właśnie takie fugi.


Cytat z Wikipedii o kostce brukowej

Bruk ? nawierzchnia ulicy, placu lub chodnika utwardzona za pomocą układania na niej warstwy przylegających do siebie ściśle kamieni, kostek kamiennych, betonowych lub ceramicznych. Nawierzchnię układa się na odpowiednio przygotowanej podbudowie z tłucznia i piasku, które służą wyrównaniu podłoża i drenażowi wody opadowej. Bruk jest trwały, łatwy do demontażu i naprawy. Początkowo termin bruk dotyczył głównie nawierzchni z kamienia polnego lub nieregularnych ciosów kamiennych, z czasem zaczął być używany także dla nawierzchni z kostek kamiennych lub betonowych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bruk



© 2019 http://lidernet.waw.pl/